Aktywna wiosna w Szkole Podstawowej w Rudnikach

Autor Justyna Mrozicka
Aktywna wiosna w Szkole Podstawowej w Rudnikach

Początek drugiego półrocza 2020/2021 to wielkie zmiany w naszej szkole. Podczas remontu całkowicie została odnowiona szkolna świetlica z kuchnią oraz dwie sale zajęć przeznaczone dla grup przedszkolnych. Zakupiono i zamontowano również nowy sprzęt na szkolny plac zabaw: karuzelę, huśtawkę „Bocianie gniazdo” oraz stożek wspinaczkowy. Są one przeznaczone dla wszystkich naszych uczniów i również dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Po długiej i mroźnej zimie w końcu nadszedł czas aby powitać nową porę roku - wyczekiwaną przez wszystkich wiosnę. Na tę szczególną datę - pierwszy dzień wiosny zaplanowano zajęcia inne niż zwykle. Uczniowie z klas I - III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz ze swymi wychowawczyniami przygotowali przepiękne Marzanny oraz prace plastyczne przedstawiające Panią Wiosnę. W klasach I - III odbyła się lekcja prowadzona przez ucznia, każda z nich w tym dniu ubrała się na jeden z wylosowanych kolorów. Był też krótki spacer z Marzannami, a po powrocie do szkoły uczniowie odpowiadali na zagadki związane z wiosną, następnie obejrzeli  film animowany.

Kolejnym ciekawym przeżyciem dla przedszkolaków oraz uczniów było przybycie do naszej szkoły Mobilnego Oceanarium.  Widowisko zabrało dzieci w niezwykłą podwodną podróż. W specjalnej nadmuchiwanej kopule, rozstawionej na sali gimnastycznej wyświetlona została prezentacja 3D. Nasi podopieczni mogli odnieść wrażenie, że przebywają na dnie oceanu. A to wszystko za sprawą pływających wokół ryb. Dzieci zobaczyły także wiele fascynujących mieszkańców raf koralowych, takich jak żółwie morskie, płaszczki, ośmiornice, delfiny, rekiny i wiele innych. Ta inspirująca podróż w głąb mórz i oceanów była dla dzieci źródłem wielu pozytywnych emocji i wrażeń.

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Niewątpliwie przyroda to nieodłączny element naszego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Dlatego od najmłodszych lat uczymy dzieci zasad recyklingu oraz kształtujemy w nich postawę ekologiczną. W tym dniu wśród ubrań naszych przedszkolaków królował kolor zielony. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę na temat segregacji śmieci. Maluchy przygotowywały wspólnie plakat przedstawiający wesołą, czystą Ziemię oraz żółwie z butelek. Starszaki stworzyły piękną kompozycję ze zużytych opakowań i butelek. Dzieci uczyły się piosenek związanych z ekologią i obejrzały film edukacyjny pt: „Dzień Ziemi”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia odbyło się spotkanie z  pracownikami Biblioteki Publicznej w Koniecpolu. Panie przedstawiły dzieciom inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt. "Mucha". Przygotowały i rozdały najmłodszym drobne upominki zachęcające do czytania - zakładki do książek, obrazki do kolorowania oraz książki. Mamy nadzieję, że taka zachęta do czytania zaprocentuje w przyszłości stale zwiększającą się grupą czytelników w naszej szkole.

Majowe święta 1, 2 i 3 maja – dzieci z oddziałów przedszkolnych uczciły samodzielnie wykonując symbole narodowe – Biało–Czerwone Flagi oraz Białe Orły. Przygotowały również na tę okoliczność patriotyczną piosenkę.

W maju do edukacji stacjonarnej wrócili uczniowie edukacji wczesnoszkolnej. Z okazji Dnia Mamy i Taty przedszkolaki oraz uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali akademię w nowej formie – nagrania, które później zostało udostępnione na stronie internetowej szkoły aby każdy rodzic mógł wysłuchać życzeń swojej pociechy.

Koniec maja to okres powrotu do szkoły uczniów klas IV – VIII oraz egzaminów klasy VIII. Pierwszy tydzień czerwca to czas kiedy po kilkumiesięcznej przerwie w końcu mogli się spotkać razem wszyscy nasi uczniowie. W sposób szczególny i przez wszystkich wyczekiwany w tym czasie świętowaliśmy 1 czerwca – Dzień Dziecka. Wspólnie rozegrany mecz, gry i zabawy na świeżym powietrzu, możliwość wspólnej zabawy na placu zabaw sprawiły dzieciom wiele radości. Dopełnieniem miło spędzonych chwil było wspólne pieczenie kiełbasek oraz taniec na boisku szkolnym. Ten dzień był także inauguracją zadań z projektu „Trudny okres za nami, a my jesienne spotkania  mamy” na którego   pozyskaliśmy częściowo środki  w ramach oferty na „Wsparcie realizacji zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania  uzależnieniom i patologiom społecznym w Gminie Koniecpol”  w 2021 r.

Mamy nadzieje, że aktualna – poprawiająca się, sytuacja epidemiczna w  Polsce  pozwoli nam wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom zakończyć ten rok szkolny tradycyjnie – na wspólnej uroczystej akademii.

Fot. Szkoła Podstawowa w Rudnikach