Szkoła Podstawowa w Łysinach rozwija kompetencje informatyczne uczniów

Autor Magdalena Pudło
Szkoła Podstawowa w Łysinach rozwija kompetencje informatyczne uczniów

Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały jak ważne są umiejętności posługiwania się komputerem czy tabletem oraz sprawność w poruszaniu się w sieci internetowej. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale w szczególności dzieci i młodzieży, które musiały przystosować się do nauki w zupełnie innej od znanej im dotychczas formie stacjonarnej i podjąć trud nauki zdalnej.

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łysinach czas ten zbiegł się z realizacją zadania polegającego na wyposażeniu  w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych. Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze zwiększonej części oświatowej subwencji ogólnej z rezerwy tej części subwencji w roku 2020.  Dzięki temu i innym, realizowanym w poprzednich latach projektom, placówka była systematycznie wyposażana w sprzęt multimedialny taki jak tablice interaktywne, monitory interaktywne, laptopy oraz tablety. Urządzenia te znacząco wpłynęły na sposób realizacji zajęć i pozwoliły na wprowadzenie innowacji pedagogicznych. W tej chwili w każdej klasie mamy do dyspozycji tablicę interaktywną lub monitor oraz laptop z dostępem do Internetu. Wszyscy nauczyciele aktywnie wykorzystują dobrodziejstwa techniki jakimi są Multibooki, gry i ćwiczenia interaktywne, dziennik elektroniczny, a zasoby Internetu są nieocenionym źródłem filmów edukacyjnych i przyrodniczych oraz zdjęć i grafik. W okresie kiedy wyjazdy na wycieczki szkolne nie są możliwe, korzystamy ze stron internetowych muzeów, które umożliwiają zabranie uczniów na wirtualne spacery. Internet okazał się dla uczniów ratunkiem także w sytuacji ograniczonego dostępu do zasobów bibliotek. Z pomocą przychodzi portal Wolne Lektury, który oferuje pełne wersje lektur w formacie PDF lub umożliwia odsłuchanie audiobooka. Nasi wychowankowie przekonali się, że czas spędzony przed komputerem nie musi być bezwartościowy, a może zostać wypełniony nauką w formie zabawy.

Dnia 9 lutego uczniowie klasy II w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu wzięli udział w prelekcji online, która w przystępny, dostosowany do ich wieku sposób pokazała, jakie zagrożenia czyhają w Internecie, czego należy się wystrzegać i na co zwrócić uwagę, aby nie narazić na niebezpieczeństwo siebie i swoich bliskich. 

 W ostatnim czasie szkoła została wyposażona także w ogromną ilość pomocy dydaktycznych do pracowni przyrodniczych, takich jak nowoczesne mikroskopy, globusy, modele, mapy itp. Czekamy na powrót do szkół uczniów klas IV-VIII, którzy w pełni wykorzystają ich potencjał. 

Fot. Szkoła Podstawowa w Łysinach