OSP Koniecpol II z nowym wozem strażackim

OSP Koniecpol II z nowym wozem strażackim

Ochotnicza Straż Pożarna Koniecpol II otrzymała nowy wóz strażacki. Wczoraj odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania wozu strażakom. To bardzo ważna i długo wyczekiwana inwestycja, o którą zabiegała Monika Fajer z Solidarnej Polski. Kupno nowego wozu było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Funduszu Sprawiedliwości, a na uroczystość przekazania wozu strażakom przyjechał minister Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Uroczystość przekazania pojazdu rozpoczęła się od mszy św. w kościele Michała Archanioła w Koniecpolu.

Dzisiaj bierzemy udział w uroczystości przekazania Ochotniczej Straży Pożarnej Koniecpol II nowego wozu strażackiego – mówi burmistrz Ryszard Suliga. W październiku podpisaliśmy umowę o dofinansowanie zakupu dwóch używanych wozów bojowych, a już na przełomie roku 2020 i 2021 sfinalizowaliśmy tę tak ważną dla naszej społeczności inwestycję. Środki na zakup w wysokości 300 000 zł pochodziły z Funduszu Sprawiedliwości, a wkład własny z budżetu gminy. Stąd obecność na dzisiejszej mszy św. przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości, ministra Marcina Romanowskiego i Pani Moniki Fajer z Solidarnej Polski, która bardzo wspierała gminę w pozyskaniu środków zewnętrznych. To dzięki nim udało się zakupić ciężki wóz bojowy marki RENAULT dla Ochotniczej Straży Pożarnej Koniecpol II i pojazd pożarniczy marki MAN dla Ochotniczej Straży Pożarnej Stary Koniecpol. Zakup tych dwóch wozów bojowych jest dla nas bardzo ważny i stanowi ogromne wsparcie. Bezpieczeństwo koniecpolan zależy od służby strażaków na rzecz lokalnych społeczności. To ONI są zawsze tam, gdzie nasi mieszkańcy potrzebują wsparcia, kiedy spotykamy się z nieprzewidzianymi zdarzeniami i kiedy trzeba pomóc, ratować ludzkie życie i zdrowie To tam, na pierwszej linii są strażacy OSP oraz PSP i w naszym wspólnym interesie jest to, aby strażacy mieli wyposażenie do tego, by swoją służbę pełnić. Tym wyposażeniem są przede wszystkim samochody. Aby nieść pomoc nie wystarczy chęć i poświęcenie, ale również odpowiednie zasoby techniczne i sprzęt. Ponadto musi to być sprzęt, który nie zawodzi i który zawsze wyjedzie na akcję. W sytuacji zagrożenia sytuacja zmienia się z minuty na minutę i nie ma czasu na zajmowanie się niesprawnym samochodem. Zagrożenia naturalne takie jak porywisty wiatr, burze, podtopienia, nawałnice lub inne zdarzenia: pożar, wypadki drogowe pojawiają się nagle i sprzęt musi być zawsze w pełnej gotowości.

W gminie Koniecpol działa 10 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Jednostki do tej pory dysponowały pojazdami gaśniczymi, liczącymi w większości średnio 40 lat, mocno wyeksploatowanymi i często ulegającymi awariom. Rekordzistą pod tym względem jest jednostka OSP w Starym Koniecpolu, która do tej pory posiadała pojazd bojowy z 1975 roku. W pozostałych jednostkach sytuacja jest niewiele lepsza. Pojazdy są już wysłużone, z roku na rok coraz starsze, a tym samym również bardziej awaryjne, niejednokrotnie ze stanem technicznym uniemożliwiającym skuteczny wyjazd na akcję ratunkową. Utrzymanie tych pojazdów w stanie gotowości bojowej pochłania coraz większe środki finansowe i powoduje konieczność dokonywania trudnych wyborów - czy zakupić sprzęt ratowniczy lub ubrania ochronne dla druhów strażaków, czy też środki finansowe przeznaczać na kosztowne remonty pojazdów.

Fot. Dom Kultury w Koniecpolu