Jesień w Przedszkolu nr 2 w Koniecpolu

Autor Przedszkole nr 2 w Koniecpolu
Jesień w Przedszkolu nr 2 w Koniecpolu

Wraz z końcem września jesień zawitała na dobre w naszym przedszkolu. Rozwijając kompetencje kluczowe, wychowanie do wartości oraz ciekawość świata u dzieci zorganizowane zostały we wszystkich grupach przedszkolnych różne ciekawe wydarzenia.

Z początkiem października nasi wychowankowie  poznawali dary jesieni - z tej okazji zorganizowany został Dzień Jabłka, podczas którego dzieci dowiedziały się gdzie rosną jabłka, badały ich właściwości, a także poznały zawód sadownika. Kolejnym interesującym wydarzeniem były 94. urodziny Kubusia Puchatka, podczas których sam bohater książek A. A. Milne pozdrowił nas z Publicznej Biblioteki Miasta i Gminy Koniecpol oraz zaprosił nasze przedszkolaki do konkursu na „Domek dla Kłapouchego”. W październiku odpowiedzieliśmy również zaproszenie Biblioteki do wspólnej zabawy pt. „Jesień z Marią Konopnicką” - dzieci zostały zapoznane z utworami Marii Konopnickiej, a następnie wykonały ilustracje do nich.

Przyłączyliśmy się również do akcji „Święty Mikołaj na Kresach” i zorganizowaliśmy zbiórkę darów, które zostały przekazane na ten cel. Równie ciekawym przedsięwzięciem było zorganizowanie Światowego Dnia Origami – poznaliśmy, jak skomplikowana może być sztuka składania papieru, a doskonaląc sprawność manualną i wykazując się kreatywnością, każda grupa wykonała ciekawe prace plastyczne: były to m.in. drzewa, pieski i muchomory z kół, pieski z kwadratów oraz wachlarze z prostokątów.

Nasi wychowankowie wzięli także udział w konkursie plastycznym dla placówek wychowania przedszkolnego pt.: "Życie na wsi" zorganizowanym przez Urząd Statystyczny w Katowicach w ramach promocji Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Dzieci wykonały bardzo kreatywne i interesujące prace przedstawiające podany temat. Zgodnie z regulaminem zostały wysłane trzy prace z naszej placówki. Trzymamy kciuki za naszych uczestników.

Istotnym elementem wychowania przedszkolnego jest wychowanie do wartości, dlatego też nasze przedszkole uczestniczyło w akcji "Szkoła Pamięta" Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dzieci poznały miejsca pamięci w naszym mieście i ich historię.

W pierwszym tygodniu listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek, podczas którego do naszego przedszkola przybyli bohaterowie znanych i lubianych bajek. Dzieci w pięknych i kolorowych strojach uczestniczyły w zajęciach. Poznaliśmy wiele bajkowych postaci, rozwiązywaliśmy zagadki i zadania oraz tańczyliśmy do bajkowych piosenek, było mnóstwo śmiechu i radości. Tego dnia nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu na „Domek dla Kłapouchego”, wszyscy uczestnicy otrzymali z Publicznej Biblioteki Miasta i Gminy Koniecpol pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki – książeczki.

Wzięliśmy również udział w kolejnej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do Hymnu” oraz zorganizowaliśmy uroczystość z okazji 102. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę – każda grupa zaśpiewała piosenkę lub recytowała wiersz związany z tym wydarzeniem– tym razem było nietypowo, ze względu na sytuacje epidemiologiczną w naszym kraju, bez obecności zaproszonych gości i rodziców. Każda grupa nagrała swój występ i za pośrednictwem naszej strony na Facebooku udostępniła dla Rodziców, Przyjaciół i Sympatyków naszego przedszkola.

Obchodziliśmy również Dzień Jeża. W każdej grupie dzieci dowiedziały się wiele istotnych informacji na temat jeży, obejrzały lub wysłuchały bajeczki o jeżyku oraz wykonały bohatera dnia różnymi technikami plastycznymi: wyklejały kolorowym papierem, lepiły z masy solnej, kolorowały. Ponadto grupa 3 – latków zgłosiła swoja inicjatywę na stronę Europejskiego Tygodnia Kodowania i wykorzystując matę do kodowania oraz robota „Myszkę” zrealizowała zgłoszone zadania: wykonanie zakodowanego jabłka oraz odnalezienie zagubionego jeżyka przez myszkę. Dzieci otrzymały odznaki „Przyjaciół przyrody”.

Kolejne inicjatywy i ciekawe dni przed nami.

Fot. Przedszkole nr 2