Im mniej słońca, im krótsze dni, tym większa szansa na jej niedobór

Autor Jolanta Masłowska
Im mniej słońca, im krótsze dni, tym większa szansa na jej niedobór

Początek listopada to właściwie miesiąc po odpowiednim momencie na rozpoczęcie corocznej suplementacji witaminą D, jednak lepiej późno niż wcale. Im mniej słońca, im krótsze dni, tym większa szansa na jej niedobór. Nawet najzdrowsza i najlepiej skomponowana dieta nie zapewni nam odpowiedniej podaży tej witaminy, bowiem jest to witamina słońca. Wytwarza się w naszej skórze podczas ekspozycji słonecznej. W okresie jesienno – zimowym oraz wczesnowiosennym, kiedy więcej szarości niż słońca, należy o tę witaminę zadbać w inny sposób.

Prawidłowo skomponowany jadłospis w pewnym niewielkim procencie pokryje nasze zapotrzebowanie, jednak do utrzymania odpowiedniego poziomu te kilka procent to za mało. Konieczna jest suplementacja. Na rynku jest wiele preparatów do wyboru oraz wiele czynników które należy wziąć pod uwagę. Moim zdaniem najważniejszym kryterium wyboru to wybór pomiędzy lekiem, a suplementem. Zawsze jeśli mamy wybór, polecam wybrać lek.

Dawkę suplementacji należy dobrać do wieku i ewentualnych już występujących niedoborów. Najlepiej przed rozpoczęciem suplementacji wykonać badanie poziomu tej witaminy.

Dobrze jest wiedzieć, że witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlatego dla prawidłowego przyswajania, najlepiej zażywać ją do posiłku w którym znajduje się tłuszcz. Wyjątkiem będą preparaty które w składzie zawierają np. olej.

Dlaczego właściwie odpowiedni poziom witaminy D jest tak ważny?

Witamina D to tak naprawdę grupa związków chemicznych które oddziałują bardzo szeroko na nasz organizm. Wpływa na gęstość mineralną kości poprzez stymulację wchłania wapnia z przewodu pokarmowego, wzmacnia odporność, zapobiega występowaniu niektórych nowotworów, reguluje gospodarkę insulinową, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz jest ogromnie ważna w przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Lista powodów dla których warto zadbać o odpowiedni poziom tej witaminy w organizmie jest równie długa jak ilość możliwych chorób czy dolegliwości które mogą wystąpić w przypadku jej niedoboru. Dlatego jeśli jeszcze nie suplementujesz, zacznij jak najszybciej.

 

Jolanta Masłowska – dietetyk kliniczny - przyjmuje w Gabinecie Dietetycznym - NZOZ MEDICO Praktyka Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów, Tychy, ul. Narcyzów 24. Rejestracja pod numerem telefonu: 509 891 388.

https://www.medico.tychy.pl