Most w Okołowicach całkowicie zamknięty dla pojazdów

Most w Okołowicach całkowicie zamknięty dla pojazdów

Jeszcze we wtorek po południu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w pięciu powiatach woj. śląskiego: bielskim, cieszyńskim, wodzisławskim, raciborskim, żywieckim i Bielsku-Białej. Intensywny deszcz oraz wzrost poziomu wody w Pilicy i Białce spowodował też podtopienia w gminie Koniecpol.

Wczoraj został zalany oraz zniszczony most w Okołowicach. Strażacy od rana usuwali skutki ulewnych deszczów. Mieszkańcy korzystają z objazdów.

Już w czwartek deszcz spowodował podtopienia ulic w Koniecpolu, jak i w gminie – mówi burmistrz Ryszard Suliga. Wczoraj został zalany most w Okołowicach. Dzisiaj od rana strażacy z jednostek Państwowej Straży Pożarnej JRG 4 oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Okołowice, pomimo obfitego deszczu i zimna, od rana do godzin popołudniowych udrażniały most, jak i zabezpieczały przed całkowitym zniszczeniem. Most oraz droga została zamknięta z uwagi na zalaną drogę pomiędzy Okołowicami i Załężem. Gmina położona jest w zlewisku trzech rzek: Pilicy, Białki i Nidy. Stąd mamy do czynienia albo z suszami albo z powodziami. Woda płynie do nas też z gmin sąsiednich. Od  miejscowości Szczekociny do Koniecpola Pilica płynie w kierunku północno-zachodnim, następnie skręca na północny-wschód. Większe dopływy Pilicy  to lewobrzeżna  Białka, która zbiera wody z okolic Lelowa i uchodzi pod Koniecpolem oraz  prawobrzeżna Zwlecza wypływająca pod Seceminem i uchodząca do Pilicy poza teren gminy. Ponadto obszar gminy odwadnia wiele małych cieków wpadających bezpośrednio do Pilicy. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest budowa zbiornika retencyjnego. Gmina posiada tereny, gdzie można taki zbiornik zlokalizować – dodał Ryszard Suliga.