Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Przedszkolu nr 1

Autor Przedszkole nr 1 w Koniecpolu
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Przedszkolu nr 1

1 września 2020 w naszym przedszkolu miał być dla nas wszystkich trudnym wyzwaniem. Trzeba było rozpocząć działalność w warunkach wciąż nieustępującego zagrożenia epidemiologicznego.  Musieliśmy dostosować naszą placówkę do przyjęcia  97 dzieci w taki sposób, aby było bezpiecznie, a zarazem ciekawie, miło i wygodnie.

Nasze przedszkole  w rygorze sanitarnym funkcjonuje już od 11 maja, ale wtedy uczęszczały do nas tylko nieliczne dzieci, których rodzice musieli wrócić do pracy. Dziś mamy całkowicie wypełnione sale dydaktyczne, bo wszystkie dzieci znowu pojawiły się w naszych progach. Wśród nich znalazły się również te, które rozpoczęły edukację przedszkolną dopiero w tym roku. Dla nich oraz  ich rodziców rozpoczął się niełatwy okres adaptacyjny, dodatkowo utrudniony przez zastosowane obostrzenia sanitarne. Wychowawczynie grup nieustannie przypominają swoim przedszkolakom o tym, jak ważne jest zachowywanie dystansu społecznego, a przede wszystkim, regularnie kontrolują dokładne i częste mycie rąk. Sale dydaktyczne są nieustannie wietrzone, pozbawione zabawek, które nie nadają się do dezynfekcji. Usunięte zostały firanki i dywany, wszystkie sprzęty i wyposażenie poddawane są częstemu myciu i dezynfekcji. Dywany zastąpiliśmy piankowymi puzzlami, na których dzieci mogą siedzieć z zachowaniem odległości i które można skutecznie umyć i zdezynfekować. Można z nich również ułożyć dywanik.  Każdy rodzic zobowiązał się do tego, aby dziecko chore lub z objawami przeziębienia pozostało w domu oraz do natychmiastowego informowania przedszkola o ewentualnej  chorobie u dziecka lub wystąpieniu COVID 19 w jego otoczeniu. Poprosiliśmy również rodziców o wyrażenie zgody na pomiar temperatury ciała u dziecka, w razie wystąpienia niepokojących objawów. Z Urzędu Miasta otrzymaliśmy termometry bezdotykowe, maseczki, przyłbice i środki do dezynfekcji, których jak na razie dzięki  Władzom Gminy  oraz Straży Pożarnej mamy pod dostatkiem. DZIĘKUJEMY! Przy wejściu został zainstalowany dozownik płynu dezynfekcyjnego, gdyż każda osoba wchodząca do przedszkola została zobowiązana do dezynfekcji rąk (lub zastosowania rękawiczek jednorazowych), osłony ust oraz zachowania dystansu społecznego. Rodzice dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z naszym przedszkolem, mogli w pierwszych tygodniach wejść z dzieckiem na salę, ale tylko za zgodą dyrektora i z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Dziś nasze Maluchy coraz odważniej i bez większych łez wkraczają do swojej sali, a rodzice już nie muszą im towarzyszyć.

Wszystkie uroczystości przedszkolne każda grupa obchodzi tylko w swojej sali, podobnie dzieje się podczas wychodzenia na plac zabaw. Stworzyliśmy grafik wyjść poszczególnych grup na świeże powietrze , a wszystko po to, aby dzieci z danej grupy  nie musiały stykać się z innymi dziećmi ani w szatni, ani na placu przedszkolnym. Wszelkie spacery odbywają się głównie w obrębie naszego ogrodu przedszkolnego, a wycieczki tematyczne zastąpiliśmy prezentacjami multimedialnymi, filmami i grami z użyciem tablicy multimedialnej. Powoli wszyscy przyzwyczajamy się do pracy w nietypowych warunkach i mamy nadzieję, że dotrwamy w dobrym zdrowiu do końca roku szkolnego, a nasi wychowankowie codziennie z ochotą będą wraz z nami wyruszać po przygody i zdobywać nowe umiejętności.

Fot. Przedszkole nr 1 w Koniecpolu