Już dzisiaj rozpoczyna się IV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu

Już dzisiaj rozpoczyna się IV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu

To już IV Festiwal, który rozpoczyna się o godzinie 18:00 w barokowym kościele pw. Trójcy Świętej w Koniecpolu. Kolejny koncert odbędzie się 18 października. Koniecpolski Festiwal to wyrobiona marka w regionie, czyli znak jakości przyciągający do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Pierwszy raz odbył się w 2017 roku i cieszył się ogromnym zainteresowaniem pomimo tego, że dotyczy muzyki rzadko prezentowanej w Polsce.

Na pierwszym koncercie usłyszymy wspaniałego organistę, Pana Marcina Armańskiego wraz z saksofonistą Władysławem Kosendiakiem – mówi Arleta Olszewska - Lorin, dyrektor Domu Kultury w Koniecpolu. Oprócz koniecpolskich, słynnych już organów usłyszymy także mały, przenośny instrument jakim jest pozytyw szkatulny (wybudowany własnoręcznie przez Marcina Armańskiego), dzięki czemu będzie można podziwiać grę muzyków również z dołu kościoła.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu jest już wydarzeniem rozpoznawalnym w regionie. Ideą organizacji Festiwalu jest popularyzacja muzyki organowej, na ogół bardzo mało znanej, stworzonej z myślą o organach jako instrumencie koncertowym. Instrument ten umożliwia stylowe wykonanie muzyki dawnej.

O znaczeniu tego festiwali decydują wykonawcy znani w kraju i na całym świecie. W trakcie koncertów w Koniecpolu brzmienie organów urozmaicone jest innymi instrumentami oraz doskonałym brzmieniem solistów lub chóru – mówi burmistrz Ryszard Suliga. Stąd nazwa naszego festiwalu i wskazanie również na muzykę kameralną, a więc wykonywaną na innych instrumentach niż organy. Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym odbywają się koncerty. Kościół pw. Trójcy Świętej jest nie tylko okazałym, wybitnym dziełem architektury i zabytkiem, ale też posiada świetną akustykę i jeden z najstarszych instrumentów w Polsce – zabytkowe barokowe organy, które zostały zbudowane w XVII wieku przez nieznanego organmistrza. Stanowią zatem rzadki okaz jako jeden z niewielu czynnych, zachowanych w Polsce – dodał Ryszard Suliga.

Kościół Parafialny Świętej Trójcy w stylu barokowym ufundował w latach 1633-1640 hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski. Ten cenny zabytek w stylu barokowym jest ważną pamiątką w historii Koniecpola, niegdyś ważnego ośrodka handlu, centrum dóbr jednego z najsłynniejszych rodów dawnej Rzeczypospolitej, czyli Koniecpolskich herbu Pobóg. Wyposażenie świątyni jest bardzo bogate z monumentalnym ołtarzem głównym i z wielkim obrazem przedstawiającym Adorację Trójcy Świętej, będącym dziełem wybitnego włoskiego malarza Tomasza Dolabelli, szereg ołtarzy i obrazów, w tym cenne "Ukrzyżowanie" z początku XVII wieku, ambonę i chór muzyczny właśnie z organami.

Fot. Dom Kultury w Koniecpolu