Warsztaty z dobrego odżywiania. Czy połączenie pomidora z ogórkiem jest szkodliwe?

Warsztaty z dobrego odżywiania. Czy połączenie pomidora z ogórkiem jest szkodliwe?

Mit czy prawda? Czy połączenie tych dwóch warzyw rzeczywiście wpływa niekorzystnie na ich wartość odżywczą wyjaśnia dietetyk kliniczny Jolanta Masłowska.

Pomidor zawiera w swoim składzie pewne ilości witaminy C. Natomiast ogórek cechuje sięzawartością enzymu zwanego askorbinazą. Jest to związek z grupy enzymów utleniających. W odpowiednim dla niego pH dezaktywuje witaminę C. Ma to miejsce w momencie kiedy połączymy ze sobą pokrojone warzywa np. w sałatce. Jeżeli spożyjemy kanapkę z pomidorem, a następną z ogórkiem, nic złego się nie wydarzy, ponieważ dzięki obniżonemu pH przewodu pokarmowego enzym zostanie dezaktywowany. Taki sam efekt można uzyskać dzięki dodaniu do sałatki soku z cytryny, limonki czy octu balsamicznego.

Jednak czy ma to racjonalne znaczenie?

Pomidor nie należy do grupy produktów o spektakularnej zawartości witaminy C. Dużo większą ilość posiada papryka czy zielona pietruszka. Skoro pomidor nie jest najlepszym źródłem tej witaminy, nawet jeśli utraci pewną jej ilość, to nadal jest zdrowy, posiada bowiem poza witaminą C antyoksydanty, minerały i inne witaminy. Co ciekawe, nie tylko ogórek zawiera wszystkiemu winny enzym askorbinazę, ale również cukinia, brokuł czy dynia. Biorąc po uwagę powyższe fakty, równie niekorzystne połączenie dotyczy cukinii z pietruszką czy papryki z brokułem. Faktem jest zatem niekorzystna interakcja tych składników, ale mało istotna z praktycznego punku widzenia. Przy dobrze skomponowanej diecie witamina C nie jest składnikiem niedoborowym, dlatego nie szczególnie należy się tym martwić i zdecydowanie lepiej jest zjeść pomidora wymieszanego z ogórkiem, niż nie zjeść tych warzyw wcale.

Dobrze jest podkreślić, że dla witaminy C równie niekorzystny jest tlen czy wysoka temperatura. Zatem krojenie warzyw nie bezpośrednio przed spożyciem oraz długie gotowanie, także wpłynie na jej straty.

Jolanta Masłowska (Wielek) – dietetyk z ukończoną  specjalizacją kliniczną. Tytuł magistra zdobyła na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Lekarskim o kierunku dietetyka. - Dietetyka i zdrowy styl życia jest dla mnie ogromną pasją od wielu lat. Uwielbiam udowadniać, że zdrowe żywienie nie musi być skomplikowane, a  dieta to nie wyrzeczenia i głód. Bardzo ważne jest dla mnie zapobieganie  chorobom dietozależnym, ale również wspomaganie leczenia już  występujących chorób – powiedziała Jolanta Masłowska.