Nowy numer Gazety Koniecpolskiej

Nowy numer Gazety Koniecpolskiej

Jest to pierwsze wydanie papierowe "Gazety Koniecpolskiej" w tym roku, które miało ukazać się w okresie przedświątecznym, ale rzeczywistość zweryfikowała jednak plany i życie.

W pierwszych tygodniach po ogłoszeniu epidemii w każdy możliwy sposób staraliśmy się ograniczać zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – mówi we wstępie burmistrz Ryszard Suliga. Pomimo ograniczeń nie wstrzymywaliśmy realizacji zadań ani nie uszczupliliśmy kwot zaplanowanych na inwestycje, tym bardziej, że na większość gmina pozyskała dofinansowanie. Od początku roku budowaliśmy drogi, kanalizację, sporządzane były projekty techniczne dla kolejnych zadań, zgłaszane wnioski o dofinansowanie, przygotowywane postępowania przetargowe.

Po zakończeniu adaptacji pomieszczeń finalizujemy obecnie procedurę rejestracji żłobka samorządowego, który rozpoczyna działalność od września. Mam nadzieję, że epidemia znowu nie przeszkodzi nam w realizacji tego priorytetowego przedsięwzięcia.

Miniony okres wiązał się też z bardzo ważnymi sprawami dla mieszkańców, bo dotyczącymi bezpośrednio ich warunków życia i środowiska zamieszkania.

Cały czas walczymy o dofinansowanie ostatniego etapu budowy wodociągów, co ma szczególne znaczenie teraz, w dobie COVID-19, kiedy woda i mydło jest najważniejszym elementem w walce z tym zagrożeniem.  

Pracujemy nad  tematem budowy zakładu produkcji nawozów organicznych z odpadów biodegradowalnych, który przedsiębiorca planuje zrealizować na terenie po byłej oczyszczalni ścieków KZPP. W tej sprawie wyraziliśmy swój sprzeciw poparty ważnymi dla nas jako społeczności lokalnej argumentami i odmówiłem wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia.

Czerwiec był miesiącem ważnych wydarzeń dla maturzystów i ósmoklasistów, którzy w innych niż dotychczas realiach, podchodzili do jednych z najważniejszych w tym okresie życia egzaminów. Rok szkolny kończyliśmy w wyjątkowy i skromny sposób.

Zapraszam do lektury naszej gazety, bo o tych i innych tematach piszemy na jej łamach.

Wiem, że w czasie wciąż panującej pandemii wszyscy jesteśmy mocno zmęczeni i niepewni co do dalszego rozwoju sytuacji, ale musimy dalej żyć. W naszej gminie do tej pory nie odnotowaliśmy żadnego przypadku zakażenia, liczba osób przebywających okresowo na kwarantannie nie jest wysoka. Zagrożenia nie należy jednak lekceważyć. Często ryzykujemy i spotykamy się gdy dopisze pogoda i zapominamy o zachowywaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i odpowiednich odstępów. Uważajmy, zachowujmy dystans społeczny i dbajmy o siebie wzajemnie. Pamiętajmy, że liczba zakażeń w Polsce i na Śląsku jest nadal wysoka.

Wszyscy pragniemy powrotu do normalności, brakuje nam gminnych wydarzeń sportowych i kulturalnych, zajęć i warsztatów prowadzonych bez ograniczeń w Centrum Społeczno-Kulturalnym, tęsknimy do zwykłych spotkań i aktywności.

Jesteśmy w trakcie wakacji, które są na pewno inne od poprzednich, nawet jeżeli sukcesywnie łagodzone są obowiązujące jeszcze niedawno restrykcje.

Mam nadzieję, że wrzesień nie zaskoczy nas nowymi obostrzeniami.

Lato nadal trwa, korzystajmy z pogody. Życzę, aby dalsza część wakacji była udana dla wszystkich i bezpieczna – dodaje Ryszard Suliga.

„Gazeta Koniecpolska”, udostępniona w wersji elektronicznej, znajduje się w załączniku.