Gmina Koniecpol otrzyma pieniądze z Funduszu Inwestycji Samorządowych

Gmina Koniecpol otrzyma pieniądze z Funduszu Inwestycji Samorządowych

Blisko półtora miliona złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do budżetu gminy Koniecpol. W miniony piątek burmistrz Ryszard Suliga odebrał bon o wartości 1 478 572 zł w ramach nowego rządowego programu wsparcia – Funduszu Inwestycji Samorządowych (Fundusz Covid-19) na dopłaty do inwestycji lokalnych.

Łącznie w skali całego kraju do samorządów trafi 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). Środki otrzymane w ramach programu będą mogły zostać przeznaczone m.in. na takie cele jak remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację czy budowę dróg oraz infrastruktury.

- W związku z pandemią koronawirusa Wiele samorządów i to nie tylko z terenu powiatu częstochowskiego boryka się z problemami ze względu na utratę dochodów z podatku PIT i CIT i spadku wpływów. Funduszu Inwestycji Samorządowych to tarcza dla samorządów aby móc ustabilizować budżety dla tych inwestycji. Gmina Koniecpol w ramach tarczy otrzymała 1 478 572 zł - mówi burmistrz Ryszard Suliga.

Minister Jadwiga Emilewicz wskazała, że Fundusz Inwestycji Samorządowych jest elementem pakietu stymulującego rozwój gospodarki, który ma wspomóc przedsięwzięcia realizowanych przez gminy i powiaty w całej Polsce. Podkreśliła, że to właśnie samorządy odpowiadają za ok. 40 proc. wydatków inwestycyjnych w kraju i nowy fundusz ma wspomóc je zarówno w kontynuowaniu już rozpoczętych przedsięwzięć jak i tych zupełnie nowych. - Zdajemy sobie sprawę, jak duże są ubytki w budżetach samorządowych spowodowanych spadkiem wpływów z podatku CIT i PIT - powiedziała. Dodała, że takim krytycznym miesiącem był kwiecień, kiedy to niektóre jednostki samorządu terytorialnego sygnalizowały spadek wpływów nawet o 40 proc.

Jadwiga Emilewicz przedstawiła też zasady podziału FIS. Wskazała, że 5 mld zł zostanie podzielonych pomiędzy samorządy gminne „zgodnie z parytetem zaplanowanych inwestycji” na podstawie wyliczonego algorytmu. Dodała, że przy wyliczaniu kwot dla gminnych samorządów większych i bogatszych uwzględniony będzie tzw. czynnik korygujący.