Pszczoły giną z powodu źle prowadzonych oprysków

Pszczoły giną z powodu źle prowadzonych oprysków

Pszczoły to nie tylko pracowici producenci miodu, ale przede wszystkim zapylacze roślin. Dzięki pszczołom plony rolników są lepsze i bardziej obfite. Niestety w ostatnich latach niepokojące jest zjawisko ich wymierania. Z powodu oprysków ginie około 200 tys. pszczelich rodzin rocznie. Aby nie zaszkodzić pszczołom, rolnicy wiedzą, że opryski należy wykonywać w odpowiednich porach, wtedy gdy owady pożyteczne kończą codzienne obloty i powrócą do ula lub przed lotem rannym. Pomimo tego bardzo często zdarza się zatrucie pszczół opryskiem. Albert Einstein powiedział: Pszczoła jest podstawą życia na Ziemi, a gdy nie ma pszczół, nie ma też pożywienia dla człowieka. Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko cztery lata!

O komentarz niepokojącej sytuacji związanej z wymieraniem populacji pszczół poprosiliśmy Pana Tomasza Ziółkowskiego,  prezesa Koła Pszczelarzy w Koniecpolu.

W gminie Koniecpol jest około 20 pszczelarzy, skupionych w Kole Pszczelarzy. Liczebność rodzin w pasiekach jest różna. Są takie, które mają 50 rodzin, ale i takie gdzie jest 5, 8, 15 rodzin.

Obecność pszczół w uprawach rolniczych ma wpływ na podwyższenie ilości plonów – mówi Tomasz Ziółkowski, prezes Koła Pszczelarzy w Koniecpolu. Zapewnienie pełnego zapylenia przez owady powoduje wzrost plonu roślin sadowniczo-jagodowych o 30-60%, koniczyny o 50-80%, lucerny o 65%, słonecznika i rzepaku o 30%. W przypadku braku odpowiedniego zapylenia kwiatostany są słabiej wykształcone i nie nektarują. Dlatego tak ważne jest dbanie o populację pszczół.  Duża część pszczół po kontakcie ze środkami chemicznymi ginie od razu. Część dociera do ula i jest z niego wyrzucana przez inne robotnice na zewnątrz. Jeśli przed ulem leży na przykład garstka martwych owadów świadczy o tym, że na polach w promieniu 3 kilometrów stosowany był oprysk. Rolnicy muszą stosować się do zaleceń producenta nawozów. Na każdym pojemniku podany jest okres rozkładu czynnika chemicznego i należy dokładnie zapoznać się z ulotką i zaleceniami producenta konkretnego środka ochrony roślin. Opryski należy wykonywać o odpowiednich porach, wtedy gdy owady pożyteczne kończą codzienne obloty i powrócą do ula lub przed lotem - we wczesnych godzinach rannych.

Każdy oprysk osiada na roślinach w kształcie mgiełki. Pszczoła siadając na roślinie ma więc fizyczny kontakt ze środkiem chemicznym. Pobierając nektar z kwiatostanów, czy pyłek pobiera również ten środek chemiczny i wtedy ginie. Środki wykorzystywane do oprysków mają krótki okres rozkładu, wynoszący 2-3 godzin i w związku z tym można to wykonać w odpowiednim czasie, aby nie szkodzić owadom.  Ponadto wybierając środki do oprysków, należy starać się, aby były np. biologiczne, najmniej szkodliwe i pochodzące od sprawdzonych producentów.

Ochrona pszczół leży w interesie rolników zainteresowanych osiągnięciem jak najwyższej rentowności produkcji – dodaje Tomasz Ziółkowski.

Na stronach internetowych i w innych źródłach zajmujących się tematyką pszczelarstwa podkreśla się, że przy stosowaniu środków ochrony roślin należy zwrócić uwagę na prawidłowość wykonywania zabiegów, a w szczególności na:

  • stosowanie wyłącznie środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu,
  • niestosowanie preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty,
  • dobieranie środków ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy nie będące celem zabiegu,
  • wykonywanie zabiegów o odpowiedniej porze,
  • przestrzeganie okresów prewencji,
  • niewykonywanie zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy podczas zabiegu.

Materiały edukacyjne dotyczące ochrony owadów zapylających dostępne są m.in. pod linkami:

http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/pamietajmy-o-pszczolach,219.html

http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/bezpieczne-dla-pszczol-stosowanie-srodkow-ochrony-roslin,163.html

Fot. pixabay.com