Apel burmistrza Ryszarda Suligi – zostańcie w domu

Apel burmistrza Ryszarda Suligi – zostańcie w domu

Od wczoraj do odwołania obowiązuje w Polsce „stan epidemii”. Dbajmy o higienę, bądźmy ostrożni. Musimy nauczyć się żyć inaczej i z większą rozwagą, ale to wszystko dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia. Odpowiedzialność za siebie i innych to obecnie jedyne rozwiązanie, mówi burmistrz Ryszard Suliga.

Do tej pory w naszej gminie nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia koronawirusem, jednak nie lekceważmy zagrożenia, musimy być odpowiedzialni i zachować podstawowe środki ostrożności. Proszę o rozwagę, spokój i stosowanie się rygorystyczne do wszystkich wskazówek służb medycznych. Z dotychczasowych policyjnych kontroli wynika, że kwarantanna przebiega zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych i nie ma powodów do niepokoju.

Mając na uwadze zdrowie nas wszystkich apeluję o powstrzymanie się od grupowych spotkań i ograniczenie wszelkich kontaktów międzyludzkich do niezbędnego minimum. Osoby, które zaobserwują u siebie objawy choroby, proszone są o kontakt ze wskazanymi przez służby epidemiologiczne numerami telefonów, gdzie uzyskacie Państwo szczegółowe instrukcje, jak postępować w takiej sytuacji.

Otrzymałem w ostatnich dniach wiele sygnałów od mieszkańców naszej gminy o gotowości niesienia pomocy potrzebującym, za co wszystkim dziękuję. Ostatnie dni pokazują, jak bardzo potrafimy sobie pomagać i zjednoczyć się.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, 20 marca premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie Polski stan epidemii. Zajęcia edukacyjne zostały zawieszone do Świąt Wielkanocnych, zwiększono również kary za złamanie kwarantanny.

Rozporządzenie o stanie epidemii daje organom państwowym dodatkowe uprawnienia oraz nakłada nowe obowiązki na obywateli. Wśród najważniejszych kwestii znalazły się takie kwestie jak: 

  • Zajęcia edukacyjne zostały zawieszone aż do Świąt Wielkanocnych (do 10 kwietnia) - lekcje mają odbywać się przez platformy e-learningowe. Dotyczy to również żłobków i wyższych uczelni,
  • Podwyższono kary za nieprzestrzeganie kwarantanny - z 5 000 złotych do 30 000 złotych,
  • Wprowadzono kolejne ograniczenia w branży transportowej, galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zdecydowano m.in., że w galeriach handlowych mogą być otwarte sklepy spożywcze i apteki. 

Fot. pixabay.com