Najważniejszy jest ruch

Najważniejszy jest ruch

Dla przeciętnego człowieka fizjoterapia, czy rehabilitacja to głównie masaż. Na rehabilitację leczniczą niestety zgłaszają się już osoby, które doznały jakiegoś urazu lub stan zdrowia powoduje liczne uciążliwe dolegliwości. O tym, że najważniejszy jest ruch jako profilaktyka rozmawiamy z Katarzyną Ryszka, posiadającą jedenastoletnie doświadczenie w dziedzinie rehabilitacji i fizjoterapii.

Coraz więcej ludzi biega, chodzi na siłownię, jeździ na rowerze, pływa. Czy to oznacza większe zainteresowanie profilaktyką i fizjoterapią jako formą zapobiegania problemom ruchowym?

Niestety zgłaszają się do mnie najczęściej pacjenci, którzy już doznali jakiegoś urazu lub odczuwają bardzo duże dolegliwości ze strony kręgosłupa. W tym momencie to już jest tak jak w powiedzeniu:  „Mądry Polak po szkodzie”. Wtedy faktycznie jedynym wyjściem jest zastosowanie terapii. Wielu sportowców - amatorów nie wie, że warto udać się do fizjoterapeuty przed dużym obciążeniem fizycznym i skonsultować się lub zdecydować się na niektóre zabiegi w celu poprawy kondycji lub stanu niektórych części ciała. Można zabezpieczyć się przed kontuzjami i urazami. Dobry fizjoterapeuta zawsze doradzi pacjentowi najwłaściwszą i najkorzystniejszą formę terapii. Nasz organizm posiada przecież zdolność do samoregeneracji. Trzeba mu w tym tylko pomóc. Rehabilitacja, czy fizjoterapia przynosi pacjentom mnóstwo korzyści, a w tym tę najważniejszą jaką jest uniknięcie operacji. Rehabilitacja jest potrzebna na wielu etapach leczenia. Zarówno przed operacją – aby przygotować pacjenta, co zdarza się rzadko jak i po operacji, aby przyspieszyć powrót do zdrowia. Z doświadczenia zawodowego wiem, że operacje na pacjentach przygotowanych rehabilitacyjnie, dają szybszy efekt.

Jakie formy rehabilitacji najczęściej stosujesz?

Zawód rehabilitanta wykonuję już 11 lat po ukończeniu Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach na kierunku „Rehabilitacja”. Doświadczenie zawodowe zdobywałam w szpitalu, zespole poradni specjalistycznych, opiece w domu pacjenta przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Tak naprawdę to magister rehabilitacji kończy 5 lat studiów, a później wiele specjalistycznych kursów w celu uzyskania wiedzy i doświadczenia. Kieruję się zasadą, jak najlepiej pomóc pacjentowi i od tego zależy technika, którą wybieram. Nie wybieram specjalnych metod modnych w danym czasie, ale obserwuję jak ciało reaguje. Liczą się tylko efekty w konkretnym przypadku.

W Tychach prowadzę poradnię rehabilitacji leczniczej, gdzie stosuję wiele metod leczenia takich jak: Ultradźwięki, laser, TENS, galwanizację, masaż, Sollux, metodę PNF, Kinesiology Taping, prądy selektywne. Rozszerzyliśmy dotychczasową ofertę i wprowadzamy w przychodni też ćwiczenia z piłką i taśmą, z wykorzystaniem bieżni itd.

Zajmuję się  pacjentami kompleksowo, a więc z problemami ortopedycznymi, a także prowadzeniem terapii pooperacyjnych i treningów funkcjonalnych. W codziennej pracy z pacjentami wykorzystuję terapię manualną w szeroko pojmowanych problemach walki z bólem, czy z dolegliwościami związanymi z kręgosłupem. Drugą dziedziną są ćwiczenia, mniej lubiane przez pacjentów, ale przynoszące bardzo duże efekty.

Może wyjaśnijmy co to jest Kinesiology Taping?

Popularne plastry, które fachowo nazywane są Kinesiology Taping, są jedną z możliwości jakie daje fizjoterapia. „Kinesio tejpy” przynoszą szybkie efekty, ale nigdy nie zastąpią manualnych metod czy fizykoterapii, bo tylko niwelują ból. Powinny być zatem wzmocnione lub utrwalone inną metodą.

Jest to metoda stosowana już od wielu lat, a początkowo wykorzystywana w sporcie. Nie jest jednak, jak już powiedziałam, metodą leczenia, a metodą wspomagającą przy obrzękach, drobnych kontuzjach lub stanach napięciowych. Jest to elastyczny plaster, który odpowiednio naklejamy na ciało. Daje to w efekcie delikatny bodziec, który trwa bez przerwy przez 3-4 dni, czyli o niewielkim nasileniu ale ciągle przez kilka dni. Dzięki temu świetnie uzupełnia terapię lub podtrzymuje jej efekty.

To niewątpliwie samodzielny sposób działania wykorzystujący proces samoleczenia organizmu. Stosowanie kinesiotapingu pozwala na funkcjonowanie bez bólu lub ze zmniejszonym bólem.

Stosowanie plastrów zabezpiecza pacjenta przed wpływem niewłaściwych ruchów – wpływa na układ krążenia oraz limfatyczny. Założeniem koncepcji jest to, aby terapia oddziaływała na pacjenta nie tylko w trakcie wizyty ale i po wizycie, co jest bardzo ważne. Metoda polega na przyklejaniu na skórę specjalnych plastrów. Aplikacja pozwala na zachowanie pełnego zakresu ruchu w stawach, normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie uszkodzonych mięśni, a także zmniejsza ból, likwiduje zastoje i obrzęki limfatyczne, korygują niewłaściwe ustawienie stawów, powięzi i skóry oraz poprawiają krążenie. Wskazania to kinesiotapingu są następujące:

- Ortopedia i traumatologia (endoprotezy, skręcenia, zwichnięcia,)

- Neurologia (zespół cieśni nadgarstka),

- Zespoły bólowe (odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa, zablokowanie stawów krzyżowo- biodrowych, rwa kulszowa, migreny, stany napięcia mięśni),

- ginekologia.

A metoda PNF?

PNF i terapia manualna to dwie główne metody, którymi tak naprawdę można popracować z każdym pacjentem. PNF jest to bardzo efektywna  dla pacjentów neurologicznych.

Rehabilitacja to bardzo ogólne i dosyć potoczne określenie. Jakie techniki można zaliczyć do rehabilitacji?

Terapią manualną nazywamy każdy dotyk terapeuty skierowany w stronę ciała pacjenta. Jest to masaż klasyczny, ale i bardziej zaawansowane techniki mobilizacji, manipulacji.

Fizykoterapią nazwiemy takie działanie kiedy wykorzystujemy energię fizykalną. Może to być ciepło, zimno, prąd elektryczny, pole magnetyczne, działanie wody albo lasera. Służy jak uzupełnienie terapii manualnej w przypadku pacjenta i aby rozpocząć z nim pracować manualnie. Fizykoterapię zawsze powinno się uzupełnić chociażby ćwiczeniami z użyciem lub bez użycia sprzętów.

W zakresie fizykoterapii proponuję m. in. następujące zabiegi: Elektroterapię, w tym galwanizację,  jonoforezę, prądy diadynamiczne, prąd Trabert, TENS,  KOTZA (metoda wspomagania treningu siłowego lub wytrzymałościowego mięśni), prąd interferencyjny, Laseroterapię, Ultradźwięki, Fonoforeza, Magnetoterapię, Światłolecznictwo - Lampa sollux.

Ofertę poszerzyliśmy w tym roku o kinezyterapię, czyli leczenie ruchem, która stosowana jest najczęściej w rehabilitacji schorzeń narządu ruchu ale coraz szersze zastosowanie znajduje w leczeniu innych narządów.  Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niepełnosprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji. Stosowanie tej metody pomaga w uzyskaniu możliwie jak największej poprawy utraconej funkcji oraz mechaniki.

Moja oferta z zakresu kinezyterapii obejmuje:

- ćwiczenia bierne, czynno- bierne, czynne, czynne z oporem, samowspomagane, izometryczne,

- ćwiczenia z wykorzystaniem przyrządów (taśmy i piłki Thera Band),

- wyciągi szyjny i lędźwiowy,

- ćwiczenia oddechowe,

- samoobsługowe,

- pionizacja oraz nauka chodu,

- ogólnokondycyjne,

- neurofizjologie.

W zakresie terapii manualnej, w ofercie znajduje się też masaż:

1) klasyczny, który w zależności od intensywności może być:

a) leczniczy - pomaga pozbyć się bólu pleców,

b) relaksacyjny - pomaga odpocząć zmęczonym mięśniom,

c) pobudzający.

2) odchudzający - bardzo intensywny masaż z elementami napięcia izometrycznego połączony z technikami łącznotkankowymi, który wpływa na wyszczuplenie i ujędrnienie ciała. Pomaga przy spalaniu tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, bioder i pośladków. Dobre efekty daje seria zabiegów, a także połączenie z odpowiednią dietą.

3) ciepłymi kamieniami- pomaga zrelaksować się, zmniejsza ból i napięcie mięśni.

4) bańką chińskąantycelulitowy - pomaga likwidować efekt pomarańczowej skórki.

Metod jest wiele, tak więc w następnych odcinkach o rehabilitacji leczniczej przedstawię poszczególne metody terapii.

Jak wygląda współpraca fizjoterapeuta – lekarz?

Współpraca na linii fizjoterapeuta - lekarz jest niezbędna przede wszystkim ze względu na dobro pacjenta. W leczeniu potrzebna jest spójność pomiędzy leczeniem lekarz rodzinnego a pracą fizjoterapeuty. Daje to najlepsze i najbardziej zadowalające efekty dla pacjentów.

Czy rehabilitację można rozpocząć bez konsultacji z lekarzem specjalistą?

Tak, jeśli rehabilitację prowadzi dyplomowany rehabilitant, czyli sama mogę podjąć decyzję o rodzaju leczenia, oczywiście w zakresie mojej specjalizacji.

Czy aktywność fizyczna jest obecna w Twoim życiu prywatnym?

Oczywiście! Od zawsze miałam zamiłowanie do sportu, do ruchu i aktywności. Lubię pływanie, narty, rodzinną turystykę rowerową. Uczę tego też moje dzieci: 5-letnią Zuzię i 9-letniego Filipa. Zawsze mówię jednak pacjentom, że najważniejsze to „Z głową i umiarem”.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Liliana Bielas-Kostyra

 

Gabinet Rehabilitacji Leczniczej - mgr Katarzyna Ryszka – rejestracja od godz. 15-17 pod numerem telefonu komórkowego: +48 731 718 129

Artykuł opublikowano na https://www.medico.tychy.pl/aktualnosci/najwazniejszy-jest-ruch-rehabilitacja-lecznicza-w-przychodni-medico-w-tychach