Od 1 stycznia 2020 na mapie Polski pojawiły się cztery nowe miasta

Od 1 stycznia 2020 na mapie Polski pojawiły się cztery nowe miasta

Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą oraz Klimontów 1 stycznia uzyskały status miasta. Zmieniły się też granice niektórych gmin i miast.

Z początkiem 2020 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. W efekcie na mapie Polski pojawiły się cztery nowe miasta: Lututów,  Piątek (oba w woj. łódzkim), Czerwińsk nad Wisłą (woj. mazowieckie) oraz Klimontów (woj. świętokrzyskie).

Dodatkowo w rozporządzeniu ustalono nowe granice gmin i miast. Do dotychczasowego obszaru Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie) włączono części obszaru gminy Santok. Obszar gminy Pątnów (woj. łódzkie) został poszerzony o niektóre tereny gminy Wierzchlas. Z kolei do dotychczasowego obszaru gminy o statusie miasta Łaziska Górne (woj. śląskie) włączono część obszaru gminy Orzesze.

Miasto Małomice (woj. lubuskie) powiększyło się o niektóre tereny gminy Małomice. Analogiczna sytuacja ma miejsce w Głogowie Małopolskim (woj. podkarpackie) oraz w Szepietowie (woj. podlaskie).

Źródło: samorzad.pap.pl