Czas na listę postanowień noworocznych

Czas na listę postanowień noworocznych

Nowy Rok to moment zmian i podejmowania postanowień noworocznych. To ostatnie godziny starego roku, a więc odpowiedni moment by rzucić okiem na nasze poprzednie postanowienia noworoczne i jak zawsze - poczynić nowe.

Czy postanowienia noworoczne spełniają się? W części na pewno, a pozostałe pozostają w sferze … marzeń na kolejny rok. Najczęściej przyczyną jest fakt, że ich realizacja wymaga czasu, a my chcemy mieć efekty jak najszybciej. Powodem może być też to, że wymagamy od siebie zbyt wiele i wpisujemy na listę niezliczoną ilość celów.

Tworząc listę postanowień noworocznych warto pamiętać o tym, że dobre postanowienie powinno być przede wszystkim KONKRETNE i SZCZEGÓŁOWE oraz koniecznie określone czasowo. Inaczej brzmi jeśli założymy, iż  „Do końca roku 2019 roku schudnę 5 kg”, niż „W 2019 roku schudnę”.

Cele noworoczne muszą być MIERZALNE, bo wtedy można zmierzyć postępy. Oto przykład z konkretnymi wartościami: „Będę biegać 3 razy w tygodniu po 30 minut”.

Co więcej, cele muszą być REALISTYCZNE, bo inaczej zamiast efektu mamy rozczarowanie. Trzeba się zastanowić, czy realne jest do wykonania i obniżenie wagi o 10 kg miesięcznie lub codzienny bieg na dystansie 5 km. Nie możemy stawiać sobie celów, których nie jesteśmy w stanie osiągnąć, np. nie można założyć, iż „będę biegać każdego dnia przez godzinę” w momencie, gdy mam problemy z sercem, kręgosłupem, kolanami lub nigdy nie biegałem, a po 200 m mam zadyszkę.

Tak więc trzymamy za Was kciuki! Niech w Nowym Roku zrealizuje się jak najwięcej noworocznych postanowień! Do Siego Roku!

Źródło: fot. pixabay.com.pl