Pałac po konsultacjach

Pałac po konsultacjach

Batalia o koniecpolski pałac trwa. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie przyszłości zabytku. Mieszkańcy wypowiedzieli się za aktywną rolą gminy w sprawie ochrony i ewentualnego wykupu pałacu od prywatnego właściciela.

Wiadomo, że sprzedany prywatnemu właścicielowi obiekt z dnia na dzień niszczeje coraz bardziej. Stąd samorząd jest zdeterminowany, aby lokalna społeczność nie cierpiała przez błędne decyzje i zaniechania samorządowców poprzedniej kadencji. Ostatnio przeprowadził daleko zakrojone konsultacje społeczne, w których można było partycypować zarówno osobiście, jak i online. W ramach konsultacji zadano dwa pytania:

  • Czy dostrzega Pan/Pani potrzebę prowadzenia przez gminę Koniecpol spraw związanych z ochroną niszczejącego zabytku i podjęcia negocjacji z obecnym właścicielem?
  • Czy Pana/Pani zdaniem gmina Koniecpol powinna nabyć Pałac Potockich w Koniecpolu?

W ankiecie wzięło udział 1030 osób. Wczoraj (10 czerwca) podsumowano wyniki. Są one następujące:

  • ankiety w wersji papierowej: 848 wszystkich oddanych głosów, w tym łącznie 739 głosów na „TAK” i 109 głosów na „NIE”
  • głosowanie internetowe: 182 wszystkich oddanych głosów, w tym łącznie 129 głosów na „TAK” i 53 głosy ewidentnie na „NIE” w obu pytaniach

Konsultacje pokazały więc, że Koniecpolanie chcą by pałac służył znowu społeczeństwu, a nie niszczał jak obecnie, będąc w tej chwili powodem raczej wstydu, niźli dumy.

To bynajmniej nie koniec wyzwań. Teraz władze samorządowe będą mierzyć się z delikatną sztuką negocjacji z obecnym właścicielem zabytku. Niewykluczone, że nie obędzie się bez sporu prawnego i interwencji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Szlak został już jednak wytyczony, choć stanowić może tor przeszkód.