Mikołajkowe prezenty trafiły do dzieci na Kresach

Mikołajkowe prezenty trafiły do dzieci na Kresach

W ubiegłym tygodniu dzieciom mieszkającym na Wileńszczyźnie przekazano prezenty, które zostały zebrane  w ramach akcji "Wizyta Św. Mikołaja na Kresach". Delegacja z Polski, w której uczestniczył również burmistrz Ryszard Suliga, w ubiegłym tygodniu udała się na Litwę i spotkała się z polskimi dziećmi.

Gmina Koniecpol aktywnie włączyła się do tegorocznej akcji i dary zebrano w koniecpolskich szkołach podstawowych i przedszkolach.

Akcję charytatywną dla Polaków mieszkających na Kresach od lat organizuje Stowarzyszenie Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie. W tym roku w akcję charytatywną włączyły się nie tylko samorządy i placówki oświatowe, ale również dzieci i młodzi wolontariusze z regionu. Koordynatorem całej akcji piąty rok z rzędu jest ks. Ryszard Umański z kościoła NMP Częstochowskiej w Częstochowie.

W ubiegłym tygodniu pojechaliśmy na Litwę, aby przekazać zebrane artykuły szkolne, książki, słodycze, żywność, zabawki oraz środki pieniężne do szkół polskich oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci – mówi burmistrz Ryszard Suliga. Wileńszczyznę odwiedzili przedstawiciele instytucji samorządowych oraz osoby z regionu częstochowskiego i nie tylko zaangażowane w akcję pomocy Rodakom mieszkającym na Litwie. Przyjęto nas bardzo serdecznie, a wspaniale przygotowane pod względem artystycznym występy dzieci – tych młodszych jak i starszych - dostarczyły wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń. W tym roku paczki otrzymało ok. 1000 dzieci.

Akcja pomocy Polakom mieszkającym na Litwie odbyła się na terenie gminy Mickuny, a naszą delegację gościła starosta gminy Pani Renata Mickiewicz i dyrektor gimnazjum Zbigniew Czech z Gimnazjum im. Św. Jana Bosko w Jałówce.

Mikołajkowe uroczystości podzielono na dwie części. W pierwszej części święty Mikołaj zawitał do przedszkolaków z żłobka-przedszkola w Mickunach, żłobka-przedszkola w Ławaryszkach, przedszkola w Kowalczukach. Na spotkanie z Mikołajem przybyły też dzieci z gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie, gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce, szkoły podstawowej w Szumsku, szkoły podstawowej w Kiwiszkach oraz dzieci z filii nauczania początkowego w Grygajciach i gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu.
Na drugą część spotkania zawitały nieco starsze dzieci z gimnazjum w Mickunach, gimnazjum im. Stefana Batorego w Lawaryszkach, gimnazjum įm. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach, gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze, szkoły podstawowej w Szumsku, szkoły podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie, szkoły podstawowej w Kiwiszkach, gimnazjum w Rukojniach, szkoły początkowej w Grigajciach oraz  gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu.

Na akcję dobroczynną przybyła również wicemer samorządu rejonu wileńskiego Teresa Dziemieszko, która złożyła na ręce ks. Ryszarda Umańskiego dyplomy i podziękowania od Pani Mer.

Jeszcze raz chciałbym podziękować dyrektorom koniecpolskich szkół i przedszkoli, nauczycielom, rodzicom, dzieciom i młodzieży, którzy okazali swoje wielkie serce – dodaje Ryszard Suliga.

Dzięki wsparciu przekazano nie tylko pomoc materialną, ale nawiązano trwałe relacje pomiędzy Polakami żyjącymi w ojczyźnie a Polakami poza granicami. Współpraca z Polakami mieszkającymi na Kresach w dziedzinie kultury, edukacji i sportu, wymiana doświadczeń samorządowych, promocja, podtrzymywanie kontaktów społecznych, wzajemne poznawanie kultury i historii, wspólne działania jest bardzo ważna.

Fot. Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie