Już niedługo Black Friday

Już niedługo Black Friday

Popularny dzień promocji czyli Black Friday w tym roku przypada 29 listopada. Święto wszystkich zakupoholików znane jest na całym świecie i pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, stąd angielska nazwa. Dzień wyprzedaży przypada zawsze na piątek po jednym z najważniejszych amerykańskich świąt – Święcie Dziękczynienia.

Ta data została wybrana na organizację promocji także w Polsce i od kilku lat zyskuje na popularności mimo tego, że u nas nie obchodzi się Święta Dziękczynienia. Wiele sklepów przygotowuje wówczas dla swoich klientów atrakcyjne promocje. W trakcie promocji ceny mogą spaść nawet o 90%. Black Friday – w odróżnieniu od wietrzenia magazynów - to dzień, w którym sklepy oferują pełnowartościowe produkty w niskich cenach lub inny rodzaj promocji, np. 2 produkty w cenie jednego lub darmową dostawę do domu.

W 2017 roku międzynarodowy koncern GfK opublikował raport z badania własnego, z którego wynika, że odsetek Polaków, robiących zakupy w trakcie Black Friday, rośnie z roku na rok. Podczas gdy w 2016 roku zakupy w tym dniu zrobiło jedynie 12 % respondentów, to w 2017 roku liczba ta wzrosła do 23%. Do najchętniej kupowanych produktów należała odzież - kupiło ją 46% badanych, sprzęt radiowo-telewizyjny - 37% oraz sprzęty AGD i wyposażenie domu - 31%.

Rok później swoje wyniki badań na temat zwyczajów Polaków w „Czarny Piątek” opublikowało Picodi.com. Wynika z nich, że 59% badanych odkłada pieniądze specjalnie na czarnopiątkowe wyprzedaże, a 4% jest skłonna zaciągnąć kredyt, aby móc skorzystać z promocji. Jednocześnie ponad 1/4 respondentów zadeklarowała chęć zakupu więcej niż 5 produktów, a 60% uważa, że ich zakupy są impulsywne. Dane opublikowane przez Picodi.com (2018) potwierdzają wyniki GfK (2017) - 86% badanych chciało kupić coś dla siebie, 15% produkty do domu, a 27% prezenty świąteczne.

Fot. Pixabay.com.pl
Na podstawie www.o2.pl/artykul/black-friday