LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej 2019 już 14 września

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej 2019 już 14 września

Dziesiąta - jubileuszowa edycja Memoriału Kamili Skolimowskiej odbędzie się 14 września 2019 r. w „Kotle Czarownic”, czyli na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Jest to międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizowany cyklicznie od 2009 roku przez Fundację Kamili Skolimowskiej. Wstęp na trybuny będzie bezpłatny.

W poprzednim sezonie lekkoatletycznym, Memoriał Kamili Skolimowskiej zgromadził na trybunach Stadionu Śląskiego ponad 42 000 widzów. Jak podkreśla Marszałek Województwa Śląskiego taka frekwencja pokazuje, że chorzowski obiekt staje się centrum lekkoatletyki w naszym kraju. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) sklasyfikowało imprezę na 20. miejscu wśród mityngów na świecie. 

Udowadniamy, że Stadion Śląski staje się stolicą polskiej lekkoatletyki. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że trafiają tu najważniejsze imprezy lekkoatletyczne w kraju. Jesteśmy dumni z tego, że województwo śląskie może pochwalić się tak dobrym obiektem i tak dobrym klimatem dla rozwoju lekkoatletyki. W wydarzeniach takich jak Memoriał Kamili Skolimowskiej widzimy też bardzo duży potencjał promocyjny dla województwa, który dodatkowo wspiera rozwój sportu w regionie  – powiedział Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego w trakcie konferencji prasowej na Stadionie Śląskim.

Jak podają organizatorzy, w tegorocznym Memoriale Kamili Skolimowskiej wystartuje ponad 50 medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Ze światowych gwiazd poza Felix zobaczymy także Jamajczyka Asafę Powella i Kanadyjczyka Andre de Grasse (bieg na 100 m), Rosjankę Mariję Łasickiene (skok wzwyż), Nowozelandczyka Toma Walsha (pchnięcie kulą), Litwina Andriusa Gudžiusa i Niemca Christopha Hartinga (rzut dyskiem). Na Stadionie Śląskim wystąpi także cała polska czołówka m.in. Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Paweł Fajdek, Michał Haratyk, Konrada Bukowiecki, Kamila Lićwinko, Maria Andrejczyk czy Karolina Kołeczek. W Memoriale Kamili Skolimowskiej wystąpi także Ewa Swoboda. Sprinterka AZS AWF Katowice w niedzielę przebiegła w Berlinie 100 m w rewelacyjnym czasie 11,07 sek. bijąc swój rekord życiowy i osiągając drugi wynik na tym dystansie w historii polskiej lekkiej atletyki.

Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Śląskim zwanym potocznie "Kotłem Czarownic". Taką nazwę zyskał Stadion Śląski zyskał po słynnym meczu Polska – Anglia, jaki został rozegrany 6 czerwca 1973 roku. W tym dniu Biało-Czerwoni jedyny raz w historii pokonali „Lwy Albionu”, a przydomek chorzowskiemu stadionowi nadali angielscy dziennikarze będący pod wielkim wrażeniem tego obiektu.

Fot. pixabay.com