Strażacy mają swojego kapelana

Strażacy mają swojego kapelana

Ksiądz Marcin Malarecki został kapelanem Strażaków-Ochotników. Zgodę na przejęcie dodatkowych obowiązków wyraził ksiądz Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Księdzu Malareckiemu zajęć nie brakuje – od lat angażuje się w życie lokalnych jednostek straży pożarnych i, co warto podkreślić, sam jest strażakiem ochotnikiem! Do Ochotniczej Straży Pożarnej Koniecpol II wstąpił w ubiegłym roku. Teraz więc może w pełni łączyć obowiązki druha strażaka z wsparciem duchowym nie tylko innych strażaków, ale też osób poszkodowanych i potrzebujących pomocy. Nowy kapelan wciąż przy tym dba o swoje codzienne obowiązki duszpasterskie i nauczanie religii w szkole.

Ochotnicze Straże Pożarne są mi bliskie od początku mojego kapłaństwa. Byłem druhem strażakiem w OSP Bodzentyn i OSP Nowe Brzesko. Ratowanie jest misją wielu zawodów, ale należy podkreślić, że jest to szczególna misja. Dla strażaka najważniejszy jest człowiek, życie, a więc największy Boży dar. Dla mnie kapłaństwo i pasje, które z nim łączę, okazały się właściwą drogą. Moja służba polega na udzielaniu wsparcia duszpastersko-psychologicznego. W pierwszej kolejności strażakom, bo chory ratownik nie może nieść pomocy. Pomagam też rodzinom strażaków i ofiarom pożarów. W sytuacjach codziennych, ale także tych ekstremalnych – w trakcie akcji – powiedział ks. Marcin Malarecki.

Przed wystąpieniem Ochotniczych Straży Pożarnych, Gminy Koniecpol oraz społeczności parafialnej z wnioskiem do Jego Ekscelencji Księdza Biskupa o ustanowienie kapelana, uzyskano aprobatę Proboszcza Parafii pw. św. Michała Archanioła – ks. Kazimierza Bogdała.