Dzisiaj najsłodszy dzień w roku. 7 lipca obchodzimy Światowy Dzień Czekolady

Dzisiaj najsłodszy dzień w roku. 7 lipca obchodzimy Światowy Dzień Czekolady

Dzisiaj obchodzi swoje święto mleczna, gorzka, deserowa, biała, a ostatnio także różowa (rubinowa) czekolada.  7 lipca to Światowy Dzień Czekolady. Im więcej kakao, tym lepsza i przede wszystkim zdrowsza.

Dlaczego 7 lipca? Jest to data przywiezienia ziaren kakaowca do Europy przez Krzysztofa Kolumba w XV wieku. Początków kakaowego przysmaku należy szukać w Ameryce Łacińskiej. Ok. 4000 lat temu tam też wytwarzano napoje z ziaren kakaowca. Stosowano je w trakcie ceremonii religijnych i jako lekarstwo. Ziarna, z których produkuje się czekoladę, trafiły do Europy za pośrednictwem pierwszych podróżników z Hiszpanii.

Najwięcej drzew kakaowca, które owocują dwa razy w roku, rośnie w Ekwadorze, Wenezueli, Kolumbii, Dominikanie i Peru. Owoce kakaowca zbiera się ręcznie, ziarna ulegają procesowi fermentacji, a następnie poddawane są suszeniu. Ziarenka są niezwykle cenne i bardzo zdrowe. Poprawiają koncentrację, działanie układu nerwowego, ale także są świetnym środkiem poprawiającym humor, bo wytwarzają w naszym organizmie endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Statystyczny Polak zjada w ciągu roku nawet do 6,3 kg tego słodkiego, kakaowego wyrobu.

Z badań wynika, że w czekoladzie możemy znaleźć nawet kilkaset substancji mających dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, m.in. żelazo, magnez, potas, błonnik czy antyoksydanty. Za najzdrowszą odmianę, jest uważana czekolada gorzka. Ten smakołyk ma doskonały wpływ na nasz nastrój, samopoczucie i myślenie – działa energetyzująco i pomaga w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na węglowodany.

fot. pixabay.com