Żeby lato cię nie zabiło

Autor Ewa Wojnowska
Żeby lato cię nie zabiło
Poparzenia słoneczne, wykończający skwar… z pewnością, zima była lepsza. Może wobec tego letni przewodnik pozwoli ci zmienić zdanie i jakoś przetrwać upały. Na pewno znajdziesz w nim coś, coś uczyni ukrop bardziej znośnym.


Zaplanuj dobrze dzień
Jeśli możesz, planuj dzień tak, żeby nie wychodzić na zewnątrz w najgorętszych godzinach. Planując np. prace ogrodowe, pomyśl raczej o wczesnych godzinach porannych. Zakupy odłóż na wieczór.
Krem z filtrem to podstawa
Krem z filtrem powinien stać się twoim towarzyszem - CODZIENNIE. Miejsca szczególnie narażone – twarz i kark, smaruj środkiem z wysokim filtrem SPF.
Nakryj głowę!
Wychodząc z domu, staraj się zakładać chustkę lub kapelusz. Dotyczy to zwłaszcza osób z łysiną i ogoloną głową, które mogą nabawić się paskudnego poparzenia słonecznego.
Materiał ma znaczenie
Zamień ubrania ze sztucznych materiałów na przewiewny len i bawełnę. Grubość (i ilość) tkaniny ma mniejsze znaczenie, niż jej rodzaj. Gdy świeci ostre słońce, lepsza będzie lniana koszula z długim rękawem, niż t-shirt z poliestru. Wybieraj ubrania w jasnych kolorach – czarne koszulki są kiepskim pomysłem.
Postaw na proste fasony
Sukienka z motywem plecionki na plecach może i jest śliczna, ale może zapewnić nam bardzo nieciekawą i bolesną opaleniznę. Podobnie cierpieć mogą miłośnicy dziurawych dżinsów. Jeśli już nie możesz odmówić sobie modnego fasonu, pamiętaj aby skóra była dokładnie wysmarowana kremem z filtrem.
Wachluj się!
Wachlarz jest tanim gadżetem, który w lecie jest niezastąpiony, zwłaszcza w dusznej komunikacji miejskiej.
Wybierz wygodne buty
Letnie buty i wygoda powinny iść w parze. Sandały, które rano idealnie leżały na nodze, mogą się zmienić w narzędzie tortur. Buty najlepiej kupować późnym popołudniem, gdy stopy są już nieco zmęczone i spuchnięte. Jeśli musisz użyć siły aby je założyć, nie będą się nadawały do noszenia w upały. Raczej zrezygnuj z butów na obcasie.
Wiedz, kiedy wietrzyć
Teksański sposób na utrzymanie niższej temperatury w domu, to wietrzenie wyłącznie między zachodem, a wschodem słońca. Podczas wietrzenia warto włączyć wiatrak, aby równomiernie rozprowadzić chłodniejsze powietrze. W ciągu dnia okna powinny być zamknięte.
Pij dużo wody
Wiemy, że to oczywista porada, ale powtórzymy ją jeszcze raz – pij dużo wody! Jeśli lubisz nowinki techniczne, możesz zainstalować aplikację, która ci o tym przypomni. W czasie upału miej przy sobie bidon z wodą. Pij małymi łyczkami, nie zmuszając się do tego.
Jedz owoce
Wiemy, że trudno pić zalecaną ilość wody. Zaprzyjaźnij się więc z soczystymi owocami, zwłaszcza melonem i arbuzem, które znakomicie gaszą pragnienie.
Oszczędzaj się w kuchni
Każdy kto gotuje wie, że latem w kuchni robi się nieznośnie gorąco. Postaw na szybkie, lekkie potrawy, których przygotowanie nie zmusza się do wielogodzinnego wystawania w kuchni przy parujących garnkach. Gotowane warzywa zamień na surówki. Najlepsza letnia potrawa? Chłodnik!
Zasłoń okna
20% ciepła dociera do mieszkania przez okna. Pamiętaj, że możesz znacznie ograniczyć nagrzanie wnętrz, poprzez zasłanianie okien w najbardziej słonecznych godzinach.
Ostrożnie z alkoholem
Zimne piwko w upał wydaje się dobrym pomysłem – jednak należy z nim bardzo uważać. Alkohol i upał to zdradliwe połączenie, bo działa odwadniająco na organizm. Szczególnie ostrożne powinny być osoby, które cierpią na nadciśnienie, problemy z sercem i układem krwionośnym. W ich wypadku wypicie kilku drinków na plaży może skończyć się tragicznie.
Prysznic nie zaszkodzi
Prysznic w lecie to najlepsza rzecz pod słońcem, bo orzeźwia i ochładza. Woda powinna być chłodna, ale nie lodowata.
Chłódź, nawilżaj
W okresie upałów twój rytuał pielęgnacyjny powinien wychodzić poza krem z filtrem. Nie żałuj swojej skórze balsamów o kojących i chłodzących właściwościach. Krem nawilżający do twarzy przyniesie ulgę wysuszonej skórze. Z kolei odpowiednia odżywka do włosów zapobiegnie „sianowatości” włosów, na którą często uskarżamy się w okresie letnim.
Dla panów, którzy uważają, że podobna pielęgnacja jest „niemęska” - mamy XXI wiek. Jeśli postanowicie o siebie zadbać, będzie to decyzja, której nie będziecie żałować.
Chroń oczy
Chroń oczy, ale rób to mądrze. Kupuj okulary posiadające filtry UV – najlepiej u sprawdzonych producentów. Tanie okulary z targu lub dyskontu mogą mieć modny wzór, ale nie ochronią oczu. Szukaj tych z oznaczeniem „CE”.
Przewietrz samochód
Jazda samochodem w upały nie należy do najprzyjemniejszych. W miarę możliwości parkuj w cieniu, jeśli możesz zasłoń szyby matą odbijającą promienie słoneczne. Przed wejściem do rozgrzanego samochodu trochę go przewietrz – otwórz okno od strony pasażera i spróbuj kilka razy energicznie powachlować drzwiami od strony kierowcy. Ta czynność powinna „wypchać” gorące powietrze z samochodu.
Ostrożnie z klimatyzacją!
Klimatyzacja to wspaniały wynalazek! Musisz z niej jednak korzystać umiejętnie. Nigdy nie podkręcaj jej maksymalnie – temperatura w samochodzie nigdy nie powinna też spaść poniżej 21°C. Ruszając, możesz włączyć dmuchawę na wyższe ustawienie i lekko uchylić okna.
Sport to zdrowie, ale...
W okresie upałów przesuń treningi na godziny wieczorne lub wczesnoporanne. Przerwij ćwiczenia, jeśli poczujesz nietypowe przemęczenie, duszności, zawroty głowy lub jakiekolwiek niepokojące objawy. Jeśli dzień jest nieznośnie parny – zrezygnuj z treningu lub zmień jego formę na łagodniejszą. Pamiętaj o uzupełnianiu wody i elektrolitów.

Fot. pixabay.com