Nowy samochód dla strażaków z OSP Koniecpol II

Nowy samochód dla strażaków z OSP Koniecpol II

Strażacy ochotnicy z OSP Koniecpol II otrzymali samochód dla ratownictwa wodnego, przewozu specjalistycznego sprzętu i ratowników. Jest to pojazd, który gmina Koniecpol, staraniem burmistrza Ryszarda Suligi, otrzymała od wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. O ratownictwie medycznym rozmawiamy z prezesem OSP Bogusławem Stolarskim.

Škoda Superb, która była samochodem służbowym Wojewody, została przekazana przez Urząd Miasta i Gminy Koniecpol  jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej Koniecpol II i będzie pojazdem wyjazdowym, przeznaczonym  do ratowania tonących i zaginionych w zbiornikach wodnych na terenie Koniecpola, a także do pomocy w czasie powodzi i podtopień na terenie gminy.

Obecnie samochód będzie służył do ratowania życia i zdrowia ludzkiego – mówi prezes OSP Koniecpol II Bogusław Stolarski. Nasza jednostka posiadała sprzęt do ratownictwa wodnego, ale nie dysponowała lekkim pojazdem operacyjnym, który mógł ciągnąć specjalistyczną łódź ratunkową, pozyskaną w ubiegłym roku i przyczepę do holowania. Nie wszyscy w gminie wiedzą, że OSP Koniecpol II posiada 3 doświadczonych ratowników wodnych, którzy są jednocześnie członkami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Posiadamy również grupę ratownictwa lodowego, a samochód w zimie może być wykorzystywany do przewożenia sań.

Jednostka została już wcześniej wyposażona w odpowiednie wyposażenie do akcji na lodzie, czyli suche skafandry do zabezpieczenia przed utratą ciepła przez ratownika.

Dzięki temu pojazdowi, który uzupełnił już cały system, strażacy będą mogli skuteczniej nieść pomoc i ratować życie ludzkie. Możemy już powiedzieć, że teraz posiadamy odpowiedniej jakości i sprawny sprzęt ratunkowy i patrolowy, niezbędny w codziennej pracy służb ratowniczych oraz szkoleń – tłumaczy Bogusław Stolarski.

W ubiegłą niedzielę samochód wraz z łodzią został poświęcony przez kapelana strażaków – księdza Marcina Malareckiego i jak przystało na sprzęt ratownictwa wodnego – odpowiednią ilością wody święconej...