Dwujęzyczność dla małych i dużych, czyli DoDoTok w Przedszkolu nr 1

Autor Katarzyna Korgól
Dwujęzyczność dla małych i dużych, czyli DoDoTok w Przedszkolu nr 1

Kto to jest Dodo? To jedna z ulubionych postaci w grupie Średniaków. Dodo to ptaszek, który przylatuje do nas od czasu do czasu po to, aby uczyć się z nami języka angielskiego. Imię ptaszka zaczerpnięte zostało od nazwy programu DoDoTok, który w tym roku realizujemy w jednej grupie przedszkolnej.

Zgodnie z programem, dzieci w naturalny sposób włączają słownictwo angielskie do codziennych czynności. Nie ma specjalnych zajęć, podczas których uczą się słówek czy zwrotów - te wprowadzane są w trakcie zabaw, wykonywanych przez dzieci czynności, posiłków, spacerów itd. Ważne jest, że rodzice również są zaangażowani do tego, aby używać słów i zwrotów w języku angielskim. Każdy rodzic raz w miesiącu otrzymuje list wyjaśniający tematykę modułu i wprowadzane słownictwo. Ponadto dorośli mają indywidualny dostęp do platformy, gdzie mogą odsłuchać wzorcowej wymowy w języku angielskim. Idealnie jest, gdy w domu również rozmawiają z dziećmi posługując się tym językiem.

Przedszkolaki uwielbiają popisywać się znajomością zwrotów. Chętnie bawią się w zabawy, z elementami angielskiego, ilustrują ruchem treść angielskich piosenek dla dzieci. Ciągle dopytują się również o nowe słówka. Wiele radości przynosi im, gdy powiedzą coś, czego inni nie zdążyli jeszcze zapamiętać. Oczywiście, metoda DoDoTok nie zastępuje zajęć języka angielskiego z anglistą. Niemniej jednak powoduje, że obcy język przestaje być dla nich tak egzotyczny. Zdarza się nawet, że wplatają angielskie słówka w polskie zdania.

W końcu nie od dziś wiadomo, że najszybciej uczymy się, gdy działamy!