Zapal się na niebiesko! Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Autor Liliana Bielas-Kostyra, Katarzyna Dziubała
Zapal się na niebiesko! Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski i w tym dniu wiele miejsc oświetlonych jest na niebiesko.

Kwiecień to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Podczas ,,niebieskiego tygodnia” w całej Polsce organizowane są koncerty, happeningi i konsultacje ze specjalistami.

Ludzie z autyzmem żyją wśród nas i na co dzień muszą mierzyć się z wieloma trudnościami. Osoby autystyczne – ze względu na problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem – w niewielkim stopniu uczestniczą w życiu społecznym i często zdane są wyłącznie na siebie.

ONZ uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Przyjmuje się, że obecnie 1 osoba na 100 cierpi na autyzm. Według szacunkowych danych opracowanych przez Autism Europe w 2009 roku, autyzmem dotkniętych jest 0,6% populacji Unii Europejskiej, czyli około 5 mln osób.

Więc czym jest autyzm?

To nie choroba, a całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Autyzmu nie da się wyleczyć. Dotyka wielu obszarów życia i powoduje, że dzieci rozwijają się inaczej.

Autyzm diagnozuje się już u 1 na 100 dzieci. Często nie mówią lub zaczynają wypowiadać pierwsze słowa dużo później niż inne dzieci. Nie wchodzą w relacje i interakcje np. nie zwracają uwagi na pokazywane zabawki, nie reagują na imię i unikają kontaktu. Mogą przejawiać stereotypowe zachowania i zabawy takie jak trzepanie rączkami, używanie nietypowych przedmiotów do zabawy (np.: śrubokręta, kombinerek, widelca), układanie zabawek w długie rzędy, fascynujące może stać się obracające się kółko samochodu czy inne powtarzalne czynności.

Osoby z autyzmem inaczej odbierają otaczający je świat – mogą być nadwrażliwe na bodźce. Nawet delikatny dotyk może sprawiać realny i fizyczny ból lub odwrotnie – nawet silne uderzenie jest ledwo wyczuwalne. Nadwrażliwość na dźwięki czy kolory sprawia, że dzieci i osoby z autyzmem czują się przytłoczone.

Reagujmy spokojem i zrozumieniem

Jednak gdy już mamy kontakt z autystykiem, niezależnie od wieku, liczy on na Twoją akceptację i zrozumienie. Przede wszystkim nie oceniaj, nie krytykuj, nie dawaj dobrych rad, lepiej zapytaj, jak możesz pomóc. Mów prosto i zrozumiale. Staraj się zachowywać spokojnie, nie wykonywać gwałtownych ruchów. Nie inicjuj kontaktu fizycznego.

Akcja „Polska na Niebiesko”, jako kampania społeczna ma na celu nieść wiedzę o autyzmie, a im więcej osób przyłączy się do akcji, tym większą siłę będą miały realizowane działania. Mocniejszy wydźwięk wpłynie pozytywnie na świadomość społeczeństwa o autyzmie, a to znacząco podniesie jakość życia osób z tym zaburzeniem.

Każdego roku coraz więcej dzieci dotkniętych jest zaburzeniami rozwoju – mówi burmistrz Ryszard Suliga. Autystycy żyją wśród nas i musimy rozumieć ich wrażliwość i potrzeby. W Europie prawie 5 mln ludzi zmaga się z różnymi zaburzeniami rozwoju, które kryją się pod wspólną nazwą – autyzm. Należy więc promować i poszerzać wiedzę na ten temat. Ważne jest aby takie osoby nie były dyskryminowane, a podejmowane działania dostosowane były do potrzeb dziecka – dodał Burmistrz.