Od malucha do seniora. Pozyskano kolejne pieniądze dla Koniecpola

Od malucha do seniora. Pozyskano kolejne pieniądze dla Koniecpola

Pieniądze na tworzenie nowych oraz dofinansowanie już istniejących miejsc dla maluchów i seniorów pochodzą z programów „Maluch+” i „Senior+”. Na utworzenie 19 miejsc opieki nad najmłodszymi pozyskano dotację w wysokości 570 000 zł, a w ramach programu Senior + kwotę 146 920 zł na utworzenie jeszcze jednego klubu dla osób 60+ w Starym Koniecpolu.

W piątek, 8 marca, Burmistrz Ryszard Suliga oraz Sekretarz Gminy Sebastian Musiał odebrali z rąk sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szwed, poseł na Sejm RP i przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Bożeny Borys-Szopa oraz wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka dwie promesy w związku z przyznanym dofinansowaniem dla Gminy Koniecpol na realizację programów „Maluch+” i „Senior+” w 2019 r. W uroczystości wzięli także udział wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. rodziny Maria Nowak oraz wicekurator oświaty Dariusz Domański.

Program „Maluch+” to 450 mln zł w skali całego kraju na rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. – To trzykrotnie więcej środków niż było do tej pory – podkreślił wiceminister Stanisław Szwed w trakcie piątkowego spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W praktyce to ponad 27 tys. nowych miejsc dla maluchów. – Dziś wręczymy promesy dla 9 samorządów z woj. śląskiego, które otrzymały dofinansowanie w ramach tego programu – dodał wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. W ramach tegorocznej edycji programu „Senior+” do samorządów w całym kraju trafi z kolei łącznie 62,3 mln zł. Dzięki tym pieniądzom powstanie do końca roku 241 nowych Domów i Klubów „Senior+” – dodał wiceminister.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przykłada ogromną wagę do polityki rodzinnej, tak, aby wyrównywać szanse społeczne; tak, aby polskie rodziny i polskie dzieci miały możliwość rozwoju – powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek. – Tylko w naszym województwie od 2016 roku są to miliardy złotych zainwestowane w polskie rodziny – dodał.

Do pracy sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, którą docenił na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami wiceminister Szwed, odniosła się poseł Bożena Borys-Szopa.

Realizujemy zagadnienia od urodzenia aż do później starości. To dla naszego województwa bardzo ważne, ponieważ tutaj chyba najbardziej widać tę tradycyjną wielopokoleniową rodzinę i o takie rodziny wielopokoleniowe rząd niebywale dba – podkreśliła przewodnicząca Komisji, poseł Bożena Borys-Szopa.

W ubiegłym roku gmina Koniecpol pozyskała w ramach programu Senior + dotację na rewitalizację pomieszczeń w budynku przy ul. Szkolnej 17. Pod koniec ubiegłego roku - w ramach programu Maluch + i Senior + - przygotowano już 3 wnioski o dofinansowanie i wszystkie zostały wybrane w roku 2019. W sumie pozyskano 716 920 zł. W tym roku gmina otrzymała również dotację na bieżące funkcjonowanie powstałego w ubiegłym roku Klubu Senior + przy ul. Szkolnej.