Gmina Koniecpol znalazła się wśród beneficjentów programu i pozyskała 156 tys. zł, dzięki któremu uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
Pozyskanie środków z tego programu będzie kolejną inwestycją w rozwój szkolnej infrastruktury na terenie gminy oraz budowanie kompetencji przyszłości – mówi Monika Starczewska, skarbnik gminy.
Celem rządowego programu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Wsparcie finansowe przeznaczone jest na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Ma znacząco podnieść poziom doposażenia szkół w nowoczesne pomoce naukowe jak między innymi roboty, drukarki 3D, mikrokontrolery czy sprzęt audio-video.
Udział w Laboratoriach Przyszłości pozwala na sfinansowanie zakupu wyposażenia, które już od 2022 roku będzie obowiązkowe w każdej szkole podstawowej. Nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko w ramach zajęć obowiązkowych, ale i pozalekcyjnych.
Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Organy prowadzące szkoły otrzymają wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie będą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności – wyjaśnia ministerstwo.
Fot. pixabay.com