Wakacje wykorzystano na remonty w szkołach. Szkoła Podstawowa nr 1

Autor Monika Sroka
Wakacje wykorzystano na remonty w szkołach. Szkoła Podstawowa nr 1

Zdalne nauczanie dało więcej możliwości na przeprowadzanie prac budowlanych w szkołach i wiele samorządów z tego skorzystało. Urząd Miasta i Gminy Koniecpol przeprowadził też remonty i inwestycje w prowadzonych przez siebie placówkach.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że szkoły opustoszały i dzięki temu planowane na wakacyjne miesiące remonty można było rozpocząć wcześniej. W Szkole Podstawowej nr 1 im. Hetmana Stanisława Koniecpolskiego prace budowlane i naprawy miały różny zakres. Było to m.in. generalne wyremontowanie szatni uczniowskich polegające na odnowieniu boksów poprzez usunięcie starych wieszaków, krat, zmyciu starej farby, gipsowaniu, malowaniu ścian. Jednak najważniejszą inwestycją było zakupienie i wstawienie do odnowionych szatni szafek szkolnych. Takie szafki sprawdzają się doskonale niezależnie od etapu edukacji, na którym obecnie znajdują się dzieci. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mają swoje szafki ustawione na piętrze, gdzie odbywają się lekcje. Nowy zakup od początku wzbudził zachwyt dzieci. Dodatkowo szafki dzięki barwnym kolorom  pięknie ożywiły szkolny korytarz. Starsi, wreszcie mają swój kącik gdzie mogą zostawić nie tylko wierzchnie okrycie, ale także książki, zeszyty czy strój sportowy. Dzięki tej inwestycji nowo zaaranżowana przestrzeń szatni stała się nowoczesnym miejscem przypominającym szkołę rodem z amerykańskich filmów.

Każdego roku, stosownie do pojawiających się potrzeb, w okresie wakacyjnym przeprowadzane są w szkołach prace remontowe i konserwacyjne. Malowanie sal, budowa schodów i chodnika to tylko część remontów przeprowadzonych w te wakacje w naszej placówce. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych dzieci, które do szkoły w związku z reżimem sanitarnym wchodziły bocznym wejściem ewakuacyjnym, dobudowano chodnik. Od strony boiska zerwano wyłożoną płytami chodnikowymi nawierzchnię i ułożono piękny chodnik biegnący wzdłuż ławeczek. Dzięki temu zabiegowi powiększono automatycznie teren zielony, na którym bardzo chętnie bawią się podczas przerw najmłodsi uczniowie. Ponadto wyburzono stare schody i wybudowano nowe, które wykonane zostały z nowoczesnych płyt chodnikowych i kostki brukowej. Przycięto także na placu szkolnym drzewa, które ucierpiały w wyniku lipcowej nawałnicy.

Jednocześnie z pracami przebiegającymi wokół szkoły odbywała się renowacja klasopracowni. Poprzez kompletne pomalowanie przywrócono blask  czterem salom lekcyjnym (sale nr 4,12,16,18). W każdej sali szkolnej dokonano sprawdzenia sprawności rolet – tam gdzie było to konieczne wymieniono wszystkie rolety, w innych salach dokonano naprawy zepsutych lub wymieniono zerwane łańcuszki. Wakacyjny czas został także wykorzystany do usuwania drobnych awarii sprzętu komputerowego czy naprawy oświetlenia.

Wszystkie wymienione wyżej działania mają na celu nie tylko poprawę estetyki naszej szkoły, ale przede wszystkim mają zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pracy nauczycieli i uczniów.

Fot. Szkoła Podstawowa nr 1